Gelen Öğrenci

Erasmus+ Öğrenci Değişimi programı kapsamında yurtdışı eğitim döneminizi İstanbul Galata Üniversitesinde geçirmek istiyorsanız, üniversiteniz Erasmus+ Ofisi ile irtibata geçip kurumlarımız arasında Erasmus anlaşması olup olmadığını var ise sizi üniversitemizde değişim öğrencisi adayı olarak tarafımıza bildirmesini istemelisiniz.

Başvuru Tarihleri:

Güz Dönemi: 1 Temmuz 

Bahar Dönemi: 1 Kasım

Üniversitemize Erasmus+ programı kapsamında gelecek olan öğrencilerin aşağıdaki evrakları son başvuru tarihlerinden önce eksiksiz olarak tamamlamalı ve Erasmus Ofisine iletmelidir. Evraklarını eksiksiz olarak teslim eden öğrencilere Erasmus+ Ofis Koordinatörlüğü tarafından kabul belgesi hazırlanmaktadır.

● Başvuru Formu

Erasmus+ Ofis Koordinatörlüğü tarafından e-posta yoluyla gönderilecektir.

● Transkript

● Online Öğrenim anlaşması (Online Learning Agreement/OLA)

● Pasaport Fotokopisi ( Pasaport fotokopilerinin yanı sıra; Türk Vatandaşlığı olan öğrencilerin kimlik kartı, Mavi kartı olan öğrencilerin de Mavi Kartlarını yollamaları gerekmektedir).

● 2 Adet resim

● Sağlık Sigortası Fotokopisi

Gelen öğrenciler Türkiye’de kalacakları süre zarfında geçerli olacak bir sağlık sigortası yaptırmak zorundalar. Yurt dışında uluslararası geçerliliği olan bir kurumdan yaptırdığı sigortanın Türkiye’de geçerli olabilmesi için ”özel sağlık sigortalarına ilişkin genelge” kapsamında Türkiye içerisinde bulunan yetkili bir sigorta acentesinden onaylatmaları gerekmektedir. Eğer bu şirketin Türkiye’de acentesi yoksa ya da var olan acente sigortayı onaylamazsa, öğrencinin ilk kayıt tarihinden itibaren üç ay içerisinde Genel Sağlık Sigortası (GSS) için SGK sistemine dahil olması ya da yeni bir özel sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

Gelen Erasmus+ öğrencilerimize, herhangi bir düzenleme zorluğunu önlemek için Türkiye’de Özel Sağlık Sigortası yaptırmanın daha sağlıklı olacağının yönündeyiz.

Ders Kayıtları

Online Öğrenim anlaşmanızda (Online Learning Agreement/OLA) yer alan dersler kayıdı akademik dönemin başında gerçekleştirilir ve ders ekleme – bırakma/ ekle-sil işlemleri belirlenen tarih aralığında yapılır. Daha önce yapmış olduğunuz ders programınızda herhangi bir değişiklik yapmak isterseniz, kurumunuzun onayı alındıktan sonra OLA sistemi üzerinden Online olarak ilgili değişiklikler yapılmalıdır.

  • Hareketlilik Sonrası Dönem

Hareketliliğin tamamlanması için Erasmus+ gelen öğrenci İlişik Kesme Formu’nun Erasmus+ Ofis Koordinatörlüğü’ne teslim edilmesi gereklidir.

Aşağıda belirtilmiş olan evraklar ofisimiz tarafından üniversitenize iletilecektir.

Transkript: Transkript Erasmus+ Ofis Koordinatörlüğü tarafından, üniversitenizin Uluslararası İlişkiler/Erasmus+ Ofisine e-posta yoluyla gönderilecektir.

Katılım Sertifikası: Hareketlilik başlangıç ve bitiş tarihlerini kapsayan Katılım Sertifikası Erasmus+ Ofis Koordinatörlüğü’nden öğrenci tarafından talep edilmesi halinde hazırlanıp öğrenciye teslim edilecektir.

Yabancı Uyruklu Öğrenciler için İkamet Tezkeresi

Türkiye’ye girişte vizeden muaf olan ülkelerden gelen öğrencilerin üniversiteye kayıt için öğrenci vizesi alma zorunluluğu yoktur.

Başvuru:

Üniversiteye yeni kayıt yaptıran yabancı öğrencilerin, kayıttan sonra, vize veya vize muafiyeti süresi içinde (ikamet izni şartlı giriş formuyla ülkeye giriş yapan öğrenciler için bu süre 30 gündür) online olarak https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru tarihinden itibaren 15 (on beş) gün içinde aşağıda belirtilen belgeleri eksiksiz hazırlaması ve Erasmus+ Ofis Koordinatörlüğü’ne teslim etmeniz gerekmektedir.

Önemli Not: İkamet izni başvuruları vize süresi içinde, şartlı giriş yapanların ise başvurularını mutlaka 10 gün içinde yapmaları gerekmektedir.

Gerekli belgeler:

1. Online başvurunuzun çıktısı. Online başvurunuzu aşağıda yer alan linkten tamamlayabilirsiniz:
https://e-ikamet.goc.gov.tr/

2. Pasaport fotokopisi (resminizin bulunduğu sayfa, geçerlilik ve geçerliliğin bittiği tarihlerinin yazdığı ve son girişin bulunduğu sayfalar)

3. E-vizesi olan öğrenciler vize çıktılarını yanında getirmelidir.

4. İkamet tezkerenin fotokopisi (var ise)

5. 4 adet biyometrik fotoğraf

6. Öğrenci belgesi (Istanbul Galata Üniversitesi Öğrenci İşlerinden alabilirsiniz)

7. Adres beyan tebliğ

8. Kart bedelini ödediğinize dair dekontun aslı (Ödemeyi size en yakın vergi dairesinde yapabilirsiniz)

9. Sağlık Sigortası Poliçesi (Türkçe versiyonu) İkamet başvurusu için tüm uluslararası öğrencilerin Türkiye’de eğitim gördükleri süre zarfında sağlık sigortaları olmaları gerekir.

Şahsın on sekiz yaşından küçük olması ve vizesiz gelmesi durumunda; 

 

1. Muvafakatname

Yabancı öğrencinin anne ve babasının Türkiye’de öğrenim görmesine ve yaşamasına izin vermesi ve bunun için de ülkesindeki yetkili merciler tarafından düzenlenmiş Muvafakatname Belgesi bulunması gerekmektedir.

2. Doğum Belgesi

Bu iki belge için (Muvafakatname ve Doğum Belgesi) için bazı önemli hususlar belirlenmiştir. Onaya tabi olan belgelere ilişkin olarak; ilgili ülke Apostil Anlaşmasına taraf ise ülke makamlarının düzenlenmiş olduğu belgenin “apostil şerhli” olması gerekmektedir. Apostil şerhi bulunan belgenin tercüme edilmiş halinin noterce onaylanarak ibraz edilmesi gerekmektedir. Ancak; yabancı öğrencinin kendi ülkesinde düzenlettirdiği ve apostil şerhi yaptırmadan ülkemize getirdiği belgenin ülkemizde bulunan kendi Büyükelçilik veya Konsolosluklarında makamları tarafından onaylattırılması gerekmektedir.

Önemli Bilgiler:

Oturma izni için online başvurunuzu vize ve/veya mevcut ikametinizin bitim sürenizden önce yapmanız gerekir

● İlgili prosedürler takip edilmediği takdirde yasal işlem uygulanır.

● İkamet tezkereniz geçerli olduğu sürece, Türkiye’ye girmek için vize almanıza gerek yoktur.

● Oturma izni için başvuru yaptığınız esnada verdiğiniz adresin doğru ve eksiksiz olması gereklidir.

● İkamet tezkeresinin kaybedilmesi durumunda derhal İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne müracaat edilmesi gerekmektedir.

● Kayıtlı-kayıtsız olan, izin alan (kayıt donduran), disiplin suçu nedeniyle uzaklaştırma cezası alan ve Erasmus-Exchange statüsündeki öğrencilerin bilgileri her dönem, ilişiği kesilen, kendi isteğiyle ilişik kesen ve mezun olan öğrencilerin bilgileri ilgili kuruma iletilir. Bu durumda herhangi bir sebeple Türkiye’de kalacak olan öğrencilerin kısa dönem ikamet iznine başvurmaları gerekmektedir.

Oturma izniyle ilgili prosedürler Göç İdaresi Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Bu nedenle kurallarda herhangi bir değişiklik/güncelleme olması ihtimaline karşı lütfen aşağıda bilgileri bulunan kurumlarla irtibat halinde olunuz ve web sayfalarını takip ediniz.

Sorularınız için:

İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü

Hırka-i Şerif Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı No:64, 34091 Fatih/İstanbul

E-posta: istanbul@goc.gov.tr

Tel: 0212 499 40 00

Yabancılar İletişim Merkezi (YİMER) Telefon: 157

E-mail : istanbul.duzenli@goc.gov.tr

NOT: İkamet Tezkerenizi almadan ya da yenilemeden lütfen Türkiye’den ayrılmayınız! İkamet Tezkerenizin bir fotokopisini Erasmus+ Ofis Koordinatörlüğü’ne teslim etmelisiniz.

Ek Bilgiler:

Para Birimi

Türkiye Cumhuriyeti’nin para birimi Türk Lirası’dır (TL). Günlük döviz kurları bankalarda ve döviz bürolarında ilan edilmektedir. Güncel bilgileri Türkiye Merkez Bankası web sayfasından da takip edebilirsiniz.

Banka Hesabı Açtırma

Her hangi bir vergi dairesine pasaportunuz ile şahsen giderek yabancılara özel bir vergi numarası almalısınız. Vergi dairesinden almış olduğunuz bu numara, pasaportunuz ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden almış olduğunuz ikamet tezkereniz ile birlikte hesap açmayı düşündüğünüz banka şubesine giderek hesabınızı açıp, tüm bankacılık işlemlerini yapabilirsiniz.

Gerekli Bilgiler Ve Siteler

Telefonunuzu yanınızda getiriyorsanız, Türkiye’ye geldikten sonra 120 gün içerisinde kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde telefonunuz bloke olacaktır. Telefonunuzu kaydettirmek için herhangi bir vergi dairesine ödeme yapmak zorundasınız. Ödeme yaptığınıza dair dekontunuz, cihaz IMEI numarası ve pasaportunuzla birlikte, herhangi bir cep telefonu şirketine (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom) cep telefonunuzu kayıt ettirmek istediğinizi söyleyip işleminizi yapabilirsiniz. Abone Kayıt Merkezi’nden ya da herhangi bir cep telefonu şirket bayiinden kontörlü/faturalı hat alabilirsiniz.

İkamet tezkeresi başvuru sonrası tarafınıza verilecek olan yabancı kimlik numarası bulunan, e-Devlet şifresi alabilen kişilerin tek kayıt mercii olan e-Devlet kapısı https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet üzerinden sisteme giriş yaparak gerekli bilgileri doldurmak suretiyle kayıt işlemini gerçekleştirebilmekteler.

Acil Durum Numaraları:

112 (Polis; İtfaiye; Ambulans)

Faydalı linkler:

Hava Durumu: https://www.mgm.gov.tr/

Döviz Kurları: http://www.tcmb.gov.tr/yeni/eng/

Otobüs: http://www.iett.gov.tr/en/

Tren: http://www.tcdd.gov.tr/tcdding/index.htm